Žil v Bojnickom zámku kastelán, Peter Póky, ktorého vymenoval knieža Ján Korvín. Bol to bývalý vojak, tvrdý chlap, ktorý zo všetkého najradšej mal zlato. Zlaté dukáty zháňal a zhŕňal, kde sa dalo a nevyberal si pritom spôsoby. Mal síce spravovať pánov majetok, ale on sa správal, ako keby bol zámok jeho. Zdieral poddaný ľud, ktorý drel od svitu do mrku a z jeho potu sa napĺňali pokladnice krutého správcu. Stále sa mu však málilo.

Raz prišiel na nápad využiť pre svoje ciele aj teplý prameň, ktorý voľne vyvieral pod zámkom. Horúcu liečivú vodu využívali najmä biedni ľudia, aby si prehriali boľavé, unavené telo. Kastelán však začal vymáhať od kúpajúcich sa poplatky. Nebral ohľad na nikoho. Kto nezaplatil, nemohol do vody. Túžba po zlate mu našepkala ešte zločinnejší plán. Chcel sa zmocniť celého bojnického panstva. Najal si dvoch vrahov, ktorí mali knieža, návštevu ktorého očakával, prepadnúť a zavraždiť. Spokojný so svojím plánom vyzeral z okien na okolie prameňa.

Vtom uvidel, ako sa po cestičke blíži starý otrhaný muž. Rýchlo išiel za ním, aby si vypýtal poplatok. Starček peniaze nemal. Podopierajúc sa krivuľami, prosil kastelána o zmilovanie, aby mu dovolil aspoň na chvíľu sa ohriať v prameni. Pretože aj on vraj raz bude prosiť o zmilovanie. Póky sa nahneval. On aby niekoho niekedy prosil? Ani nebesá nie. A starca nemilosrdne odohnal. Ten však naraz odhodil palice, bol to totiž svätec, vypäl sa do výšky a vyriekol kliatbu: "...Žriedlo tvojich pokladov vyschne, zlato sa premení na kamene a ty nenájdeš nikde zľutovania..." A naozaj prameň vyschol a Póky vo svojich truhliciach našiel iba okrúhle kamienky. Vražedný plán mu nevyšiel, uväznili ho a popravili. Pramene potom vytryskli na iných miestach.

Ľudia však dodnes v okolí zámku nachádzajú okrúhle kamienky. Volajú ich Pókyho dukáty... Toľko povesť. Má však aj reálny základ, pretože istého Petra Pókyho kráľ odsúdil za zradu na trest smrti rozštvrtením. Rozsudok vykonali v Budapešti v roku 1496. Povesť dokazuje, že teplé, liečivé pramene v okolí Bojníc ľudia využívali od nepamäti. Je pravdepodobné, že sa v blízkosti nich usadili aj lovci mamutov, pretože v neďalekej Prepoštskej jaskyni našli ich pozostatky...