3/2008

Časopis Kúpele 3/2008.

ObsahKúpele 3/2008

Predhovor časopisu Kúpele
Vaše listy, súťaž časopisu Kúpele
V kúpeľoch to žije – Let´s Dance aj na kúpeľných dvoranách

Predstavujeme kúpele – Kúpele Rajecké Teplice: Krásna ako Afrodita

Aktuálne z kúpelov – Príťažlivá Zaragoza i vďaka Slovensku

Európske kúpeľníctvo na pôde Európskeho parlamentu

Na návšteve v kúpeloch – Bad Deutsch Altenburg

Slovo odborníka na kúpele – Kúpele Brusno: Žlčovám kameňom sa môžete vyhnúť

Originálny program Piešťanských kúpeľov – Očistná detoxikačná kúra

Hosť v kúpeloch – Maroš Kramár: Byť otcom je úžasné

Leto v Thermal Paradise

Zistili sme za Vás o kúpeloch – Kúpeľná liečba detí (Číž, Piešťany, Bardejov, Kováčová, Smrdáky, Turčianske Teplice, Štós)

Zdravie v kúpeloch – Stop pocitom falošnej istoty (ochrana pred slnečným žiarením)

Prevencia v kúpeľoch – Keď stratíme zrak, prídeme aj o nezávislosť

Téma v kúpeľoch – Hipoterapia: Kone v službách chorých (Kúpele Vyšné Ružbachy) a Kone úspešne liečia deti (Kúpele Vyšné Ružbachy)

U susedov v kúpeľoch – Kúpeľný trojlístok Západných Čiech (Mariánske Lázně, Karlovy Vary, Františkovy Lázně), Kúpele Kynžvart, Lázně Bělohrad, Lázně Teplice nad Bečvou, Luhačovice

Šport a relax v kúpeľoch – Rozhovor s bratmi Hochschornerovcami

Intimity v kúpeľoch – Labyrint intímnej mikroflóry pod kontrolou (kandidózy)

Kúpaliská – Leto v plnom prúde (Piešťany, Lúčky, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice, Bardejovské kúpele, Sliač, Číž, Kúpele Vyšné Ružbachy, Kováčová, Štós)

Rozhovor: I. Rovný, hlavný hygienik SR: Kúpanie sa monitoruje na medzinárodnej úrovni

Kozmetika a krása v kúpeľoch – Nové trendy v redukcii vrások a Bezbolestné age-riešenie

Príbeh z kúpeľov

Zašlá sláva kúpeľov – Ožije Smerdžonka v doline mnícha Cypriána?

Smiech v kúpeľoch

Zaujalo nás v kúpeľoch – Debrecínske mestské kúpele

Krížovka v kúpeľoch

Viete, že z cudzincov, ktorí navštívia Slovensko, najdlhšie sa v našej krajine zdržia hostia v kúpeľoch? V priemere zostávajú u nás dva týždne a tvoria asi tretinu klientely. Najviac ich prichádza do kúpeľných miest práve v letných dňoch.

Skupinka zahraničných hostí, ktorú som stretla v kúpeľnom parku v Bojniciach, obdivovala udržiavaný park, kochala sa pohľadom na rybičky v jazierkach. Čo im však chýbalo? Chceli vedieť názvy nádherných stromov. Možno by stačili malé tabuľky s botanickým názvom a prípadne aj vekom drevín. Tabuľky s názvami rýb pri jazierkach tiež môžu uspokojiť zvedavosť kúpeľných hostí. Napokon, určite by nezostali nepovšimnuté ani tabuľky s obrázkami a pomenovaním vtákov, ktoré poletujú v kúpeľných parkoch neraz v celých kŕdľoch a kúpeľní hostia ich radi kŕmia. Poviete si, maličkosti... Ale určite korešpondujú s nápadom jedného zo zahraničných hostí v spomínanom bojnickom parku: "Ja osobne by som pustil do parku dva, tri páry srnčej zveri, ktorá sa zdržiava v odľahlej časti parku. Bola by krásnym spestrením prechádzok. A možno by sa naučila chodiť po sušienky z ruky, ako to býva bežné v národných parkoch s divou zverou v Afrike." Podobným nápadom by sa určite potešili aj choré deti, ktoré najmä letné prázdniny využívajú na liečebné pobyty, aby neprerušili vyučovanie doma vo svojej škole. V rubrike Zistili sme za vás, ktorú v listoch oceňujete, sme preto oslovili kúpele, ktoré podľa indikačného zoznamu poskytujú liečebnú starostlivosť malým pacientom. Aby sme inšpirovali majiteľov kúpeľných zariadení k inováciám, novým službám či k čistote kúpeľného prostredia, vybrali sme sa do okolitých krajín. Reportážami a zaujímavosťami chceme reagovať na nové pomery a možnosti, ktoré ponúka otvorená Európa. Skúste ulahodiť telu a duša v ňom určite pookreje.

Boba Diešková, šéfredaktorka časopisu Kúpele

Každý nepárny týždeň je v piatok pre klientov kúpeľov v Turčianskych Tepliciach pripravená tanečná zábava s diskdžokejom a v sobotu pri priaznivom počasí country zábava v reštaurácii U palatína. Taktiež v nepárne víkendy budú počas Kultúrneho leta na terase reštaurácie Maximilián popoludňajšie posedenia pri živej hudbe so spevákom a hudobníkom Ľubomírom Ľahkým zo skupiny ALEX. Každý párny týždeň v piatok a v sobotu bude v reštaurácii U Palatína tanečná zábava, v piatok aj s posedením pri harmonike. V párne víkendy budú v nedeľu popoludní tiež programy Hudobného kultúrneho leta v kúpeľnej dvorane Liečebného domu Malá Fatra, s vystúpeniami dychovej hudby, folklórnych súborov a spevákov. Inak počas celého týždňa majú klienti kultúrny program pred tanečnou zábavou v reštaurácii Maximilián v Liečebnom dome Veľká Fatra. Striedajú sa folklórne podvečery, koncerty klasickej hudby, vystúpenia detských alebo dôchodcovských súborov a každý večer počas celého týždňa je aj tanečná zábava. Kúpele Turčianske Teplice sú skvelým miestom aj na turistické vychádzky do okolitej prírody Malej a Veľkej Fatry. Môžete objavovať tajomstvá okolitých hradov a zámkov, jazdiť po cyklotrasách, alebo splavovať rieku Váh. Osobitnú ponuku majú kúpele pre nenáročných turistov: čarovné vychádzky v kúpeľnom parku so starými lipami. Obľúbená je i vychádzka k salašu v Čremošnom. Ponuku procedúr v tejto sezóne Kúpele Turčianske Teplice obohatili o bahenný a bylinkový minerálny kúpeľ a aqua aerobik.

V nádhernom slnečnom počasí sa v Dudinciach stal lákadlom otvorenia kúpeľnej sezóny pod záštitou Liečebného ústavu Diamant futbalový zápas primátorov, starostov a podnikateľov regiónu Hont proti tímu strany Smer. V amfiteátri sa potom o zábavu postarali detský spevácky zbor Ďatelinka, folkcountry skupina Mloci a folklórny súbor Vatra. Začiatkom júla bude kúpeľné leto pokračovať Dudinskou Country stopou. Každý druhý týždeň bude v Liečebnom ústave Diamant koncert dychovej hudby, folklórne vystúpenia, dvakrát týždenne živá hudba v kaviarni. Ozdobou leta bude výstava kvetov, obrazov, obrusov, kozmetiky, čajov a vitamínov.

Na otvorenie 1. júna nachystali Kúpele štós Rozprávkový park pre deti a Gemerský večer - celovečerný program s vystúpením folklórneho súboru Haviar. Na Kúpeľné leto 2008 si pripravili: každú stredu a sobotu tanečné zábavy, každý piatok podávanie regionálnych špecialít pri ohni s ľudovou hudbou, a sobota bude vždy patriť športovým hrám pre deti.