Jedinečné vybavenie kúpeľného domu hotelového typu Poľana so zmyslom pre detail a kúpeľné služby na najvyššej európskej úrovni, ponúkajú relax spojený s liečivými procedúrami, ktoré uspokoja aj najnáročnejšieho návštevníka. To je dnešná tvár neveľkých, ale tradičných,a aj v zahraničí známych kúpeľov Brusno.
Nadišla doba – kúpele menia svoju tvár
Nie, že by až tak vehementne chceli, ale zmena legislatívnych podmienok, v dôsledku ktorých sa rapídne znížil počet pacientov, ich prinútila k činom. Jedným z prvých, a to tých najdôležitejších, bolo konštituovanie marketingových oddelení, ktorých alfou a omegou činnosti sa stalo získavanie klientely. Klientely, ktorá by bola ochotná prísť do kúpeľov sa nielen liečiť, ale najmä regenerovať. A, samozrejme, nahradiť tým citeľný výpadok pacientov, roky zvyknutých doliečovať sa v týchto zariadeniach väčšinou za peniaze zo zdravotného poistenia. Kúpeľné zariadenia, ktoré tento trend zachytili včas, dnes zo svojej prezieravosti profitujú.
Kúpele Brusno, ktoré sú takmer výlučne v rukách súkromného investora, s výnimkou minimálneho podielu tamojšej obce, sú presne takýmto prípadom.Pohľad dnešného klienta kúpeľovNezmenil sa tak rýchlo, ako by si kúpeľné zariadenia želali. „V ponímaní Slovákov bol relax a oddych zväčša zahraničná dovolenka, more, exotika, či chata, alebo záhradka... Na druhej strane predstavou pacientov s rozličnými zdravotnými a pooperačnými ťažkosťami, bol automaticky poukaz do kúpeľov podľa ich zdravotnej indikácie“, uviedla pre mesačník Kúpele Lenka Jarabáková, marketingovoobchodný manager. Zrýchlená doba, rozmáhajúci sa workoholizmus, čiže práca od vidím do nevidím, u niektorých možno až z obavy o stratu zamestnania, donútila tých múdrejších myslieť aj na psychický a fyzický relax. Odrazilo sa to aj vo vlaňajšej 75 – percentnej obsadenosti, na čom mali pacienti 55 a samoplatci 45-percentný podiel. Zo zahraničia má Brusno prevažnú časť klientely z Izraela, Českej republiky, Poľska a Ruska. Na marketingovej stratégii pracujú dvaja pracovníci. „Máme veľmi dobré vzťahy rovnako so zdravotnými poisťovňami, ako aj s cestovnými kanceláriami a agentúrami. V zahraničí sa prezentujeme hlavne na výstavách cestovného ruchu, priamo spolupracujeme s viacerými cestovnými kanceláriami jednotlivých krajín a predstavujeme sa aj na viacerých web portáloch“, sumarizuje v kocke činnosť kúpeľného marketingu L. Jarabáková.
Trocha histórie o kúpeľoch Brusno nezaškodí
História kúpeľov Brusno sa datuje od začiatku 19. storočia, minerálne pramene poznali však obyvatelia už v roku 1812 a začali ich aj liečebne využívať. Výstavba kúpeľov sa začala v roku 1834 a prvá kúpeľná sezóna v roku 1838. Rozkvet zastavil požiar v roku 1859, keď kúpeľný dom zhorel. Bol obnovený v roku 1861 s pôdorysom v tvare písmena U – dnešný pavilón Vepor. K prekrásnej dobovej stavbe pribudli v období 1. ČSR postupne v podobnom štýle jednoposchodové kúpeľné hotely s pôvodným názvom Ludvik (dnešný Ďumbier) a Paula. Ležia v prekrásnom kúpeľnom parku, no v súčasnosti už neslúžia svojmu pôvodnému účelu, len trpezlivo čakajú na obnovu. Podľa aktuálnych informácií vedenia brusnianskych kúpeľov sa tak stane v rámci rozsiahlej investičnej akcie, ktorá bude trvať do roku 2015.
Novodobá história kúpeľov sa začala písať opäť v súvislosti s obrovským záujmom o pobyt v tomto, v ústí doliny zvanej Peklo v Slovenskom Rudohorí, výstavbou nového Liečebného domu Poľana. V prevádzke je od 4. novembra 1985 a od septembra 2007 je už po dvojročnej komplexnej rekonštrukcii a modernizácii. Stála niekoľko sto miliónov korún pochádzajúcich z vlastných aj úverových zdrojov akciovej spoločnosti Kúpele Brusno. Dnes spĺňa kategóriu štvorhviezdičkového hotela. „Cieľom investície bolo skvalitniť služby a dostať kúpeľníctvo na úroveň európskych rozmerov. Pri rekonštrukcii sme kládli dôraz na našich náročných klientov, aby našli v medicíne nielen profesionálny prístup personálu, ale aj komfort, luxus a krásu prostredia“, konštatoval majoritný vlastník a zároveň generálny riaditeľ Štefan Hrčka. Zámer sa podaril. Dnes je z liečebného domu Poľana nová moderná osempodlažná budova, ktorá slúži na ubytovanie, stravovanie, lekárske vyšetrenie na diagnostiku ochorení, ošetrovanie a realizáciu ordinovaných procedúr. Objekt návštevníka rozhodne prekvapí kompletným a komfortným (aj internetovým vybavením) 42 jednolôžkových izieb s prístelkou, 79 dvojlôžkových a troch bezbariérových izieb, ako aj štyroch apartmánov. Na prízemí je impozantná vstupná hala s recepciou a reštauračným zariadením, nachádzajú sa tu tiež vhodné priestory pre konferencie, školenia a semináre.
Prioritou Kúpeľov Brusno je naďalej pacient
Po prestavbe majú tieto kúpele moderne a nadštandardne vybavené oddelenia liečebnej rehabilitácie a fyzioterapie. „Pre každé kúpele, aj také malé, ako sme my, je to základ. Máme také moderné prístrojové vybavenie, že nás v diagnostike, v liečbe, či v spektre procedúr nelimituje takmer nič“, uviedol vedúci lekár Kúpeľov Brusno MUDr. Michal Važan. Zdôraznil, že je to dobrá správa hlavne pre pacientov po operáciách srdca, infarktoch myokardu, ale aj s metabolickým syndrómom, na ktoré sa Brusnianske kúpele predovšetkým orientujú. Dlhodobo majú približne 50 percent srdcovo cievnych indikácií, 30 percent metabolických, asi 15 percent pacientov s chorobami zažívacieho traktu. Zvyšok sú kombinované prípady. Pacientom sú k dispozícii šiesti odborní lekári – internista – fyziater, kardiológovia, diabetológ aj endokrinológ, sedem sestier a 19 masérov, zdravotných laborantov a fyzioterapeutov. Kapacita liečebného ústavu umožňuje individuálny prístup k liečbe, procedúram i prípadnej diagnostike pacienta. „Kúpele sú zamerané na liečbu už známych stavov, ale naše prístrojové vybavenie nám umožňuje aj diagnostikovať ochorenia, patriace k metabolickému syndrómu, ako aj z kardiologického hľadiska“, uviedol MUDr. M. Važan. Výhodou tohto zariadenia je aj stanica Rýchlej zdravotnej pomoci priamo v obci Brusno, ako i krátka vzdialenosť (20 kilometrov) na rýchly transport pacienta v prípade zhoršenia zdravotného stavu na odborné pracoviská banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, alebo do Stredoslovenského ústavu srdcovocievnych chorôb v Banskej Bystrici. Majú aj moderne vybavenú jednotku intenzívnej starostlivosti s dvomi lôžkami. Mimo indikácií na štandardnú kúpeľnú liečbu prevádzkuje akciová spoločnosť Kúpele Brusno aj liečebňu so zameraním na rehabilitáciu po neurologických ochoreniach a ochoreniach pohybového aparátu.