4/2008

Časopis Kúpele 4/2008.

Obsah, predhovorKúpele 4/2008
Vaše listy
Kúpele v Európe - Centrá zdravia pre ženy
Kúpele Lúčky - Už nielen pre ženy
Aktuálne z kúpeľov - V ústrety klientom /kúpele Turčianske Teplice, Dudince, Nový Smokovec, Smrdáky, Bardejov, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice, Dudince)
Balneologické múzeum oslavovalo (Piešťany)

Zistili sme za Vás - Chrbtica sa bráni bolesťou (kúpele Piešťany, Dudince, Hodonín, Sklené Teplice, Dudince, Lúčky, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice, Darkov)
Ako prosperuje wellness v Amerike
Význam liečby v prírodných liečivých kúpeľoch (Kúpele Vyšné Ružbachy)
Zdravie v kúpeľoch - Na každom kroku číha nebezpečie
Hosť kúpeľov - Zuzana Tlučková - Nikdy neviem, či včas zabrzdím
Kultúra v kúpeľoch - Artfilm privítal hviezdy strieborného plátna
Kúpele pre deti - Zážitkové kúpele (Tatranské kúpele Lučivná)
Anketa kúpeľov - O zdravie sa starajú v predstihu
Téma kúpeľov - Hydrokinezioterapia
Slovo odborníka - Skôr, ako vstúpime do bazénu...
Trendy v kúpeľoch - Bariéry kúpeľom nepristanú
Na návšteve v kúpeľoch - Sanatórium Tatranská Kotlina
Kúpele u susedov - Lázně Lednice, Třeboň, Klášterec nad Ohří
Kúpele, šport a relax - Beh pre život
Prevencia v kúpeloch - Aký je typický Slovenský pacient?
Intimity v kúpeloch - Komfort a istota s náplasťami
Gastokúpele - Potraviny ktoré liečia
Kúpele na mieru - Bezlepková diéta v kúpeloch
Servis v kúpeloch - V kúpeloch so štvornohým miláčikom
Poviedka v Kúpeloch
Test Kúpelov
Zašlá sláva kúpelov - Herľany
Zaujímavosti z kúpeľov - Lignano (talianske talasso kúpele)
Krížovka Kúpelov

Tak tomu sa povie chápajúci manžel! Dáme, ktorú som stretla v piatkové popoludnie na recepcii v kúpeľoch v moravskom mestečku Lednice, by určite závidela nejedna žena. Lúčila sa s manželom, tromi deťúrencami a chystala sa stráviť relaxačný víkend spolu s kamarátkou na procedúrach, masážach, plávaním v bazéne. Manžel ešte kúpil všetkým zmrzlinu a v pohode nasadol s deťmi vo veku päť až desať rokov do auta.

Ženy tvoria v našich kúpeľoch približne 70 percent klientely. Prichádzajú čoraz častejšie na pobyty aj v rámci prevencie. Jednoducho si zorganizujú babinec a spoja príjemné s užitočným - skrásnejú, zregenerujú telo a zbavia sa stresu. Tento trend sledujú aj európske programy starostlivosti o zdravie, o ktorých sa viac dozviete práve v tomto čísle. Doslova varovným signálom sú európske štatistiky, podľa ktorých ženy žijú síce dlhšie, ale nie sú zdravšie ako muži! Príčiny treba hľadať v spôsobe života s nezdravým stravovaním a nedostatkom pohybu. A práve pobyt v kúpeľoch dokáže nastaviť zrkadlo nášmu zdraviu už v čase, keď je pre nás prioritou najmä to, ako si formovať postavu, pestovať pleť a vlasy. Budeme radi, keď štvrté tohtoročné číslo časopisu KÚPELE naštartuje vašu intenzívnu starostlivosť o zdravie. V obľúbenej rubrike Zistili sme za vás nájdete prehľad kúpeľných pobytov zameraných na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu a možno vám dodá chuť pravidelne športovať herečka Zuzana Tlučková, ktorá chytila druhý dych a rozkvitla aj vďaka adrenalínu na kolieskových korčuliach. Tešíme sa na vaše zážitky, podnety a postrehy z kúpeľov. A keďže nám píšete, že nie vždy nájdete časopis v stánkoch, avizujeme, že dalšie číslo časopisu KÚPELE pripravujeme do predaja v októbri. Skúste ulahodiť telu a duša v ňom určite pookreje.

Boba Diešková šéfredaktorka časopisu Kúpele

V predplatiteľskej hre sme vyžrebovali:
  • Víkendový pobyt s plnou penziou pre 2 osoby v hoteli Ozón v Bardejovských úpeľoch vyhrala Eva Jeňová, Košice.
  • Štvordňový pobyt pre 2 osoby v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy vo Švajčiarskych omčekoch (4 dni mimo víkendu) získava Branislav Pepich, Kolačno.
  • Víkendový pobyt s polpenziou pre 2 osoby v Club hoteli Nezábudka vo Vysokých Tatrách vyhrala Anna Háberová, Nitra.

Viete, že predchodcom dnešného Balneologického múzea v Piešťanoch bola prvá muzeálna expozícia, otvorená 21. júla v roku 1928? Zaslúžili sa o to bratia Ľudovít a Imrich Winterovci, ktorí povzniesli Piešťany nielen ekonomicky, ale rovnako dôležité boli spoločenské vzťahy, dejiny a umenie. Vďaka ich empatii k hosťom a kontaktom so zahraničím sa v Brooklynskom múzeu v New Yorku (1922) uskutočnila aj prvá výstava piešťanských národopisných artefaktov v zahraničí. Riaditeľ tohto múzea Stewart Culin ich získal počas svojich liečebných pobytov v Piešťanoch.

80. výročie otvorenia prvej expozície si pripomenulo dnešné Balneologické múzeum slávnostným koncertom jazzového mága na bicie Doda Šošoku, už Piešťanca, a jeho priateľov. Riaditeľ múzea PhDr. Vladimír Krupa spolu s Ing. Kristínou Stankovskou, vnučkou Imricha Wintera, termálnou vodou z muzeálneho pitného pohárika privítali vydanie jubilejného zborníka Balneologický spravodajca. „Teším sa z vydania knihy spolu s mojím starým otcom, určite by na ňu bol hrdý,“ povedala Kristína Stankovská. Zborník vychádza od roku 1966. Zaujímavými článkami zachytáva dejiny kúpeľníctva na celom Slovensku. V najnovšom vydaní je napr. článok o zaniknutých železitých kúpeľoch Vyhne, o najnovších archeologických objavoch, ale aj o tom, ako sa v termálnych jazierkach usídlila korytnačka písmenková a iné.

www.balneomuzeum.sk

Svetová výstava Expo Zaragoza 2008 zažíva od svojho otvorenia nápor návštevníkov. Pred pavilónmi stoja aj v niekoľkohodinových radoch, a to i napriek vstupnému 35 eur a možnosti priplatiť si časenku. Zvýšenej pozornosti sa teší i pavilón Slovenska, ktorý ako jediný ponúka svojim hosťom skutočnú pramenitú vodu a viaczmyslové vnemy. Medzi tisíckami odborníkov i bežných návštevníkov, ktorí do pavilónu so španielskym nápisom Eslovaquia (Slovensko) prichádzajú, nechýbajú ani známe osobnosti.

„Blahoželám k realizácii krásneho slovenského pavilónu. Máme byť na čo hrdí,“ napísala do pamätnej knihy v pavilóne atraktívna blondínka, odborníčka na výstavy Tatiana Valery. Táto vysokoškoláčka, Slovenka pochádzajúca z Bratislavy, ovláda štyri svetové jazyky. Potom ako uspela v konkurze do výstavnej agentúry, sedem rokov žije a pracuje v Monaku. Začiatkom tohto roku sa vydala za predsedu tamojšieho parlamentu a stala sa tak druhou najdôležitejšou dámou Monackého kniežatstva. „Som slovenskou expozíciou nadšený, spomínam si v nej na krásne časy svojho detstva, keď som zimné prázdniny trávil na lyžovačke v Jasnej pod Chopkom,“ uviedol ďalší hosť expozície s blízkym vzťahom k našej krajine, perfektne ovládajúci i náš jazyk, veľvyslanec Slovinska v Španielsku Peter Rebec. „Vaša prezentácia je úžasná, veľmi pôsobivá na vnemy človeka,“ zhodnotil jej architektonické stvárnenie a celkovú koncepciu hlavný dizajnér kazašského pavilónu na výstave Expo Zaragoza 2008 Danijyar Uderbekov z Kazachstanu.