Po veľkorysej rekonštrukcii vstali Kúpele Brusno ako fénix z popola. Ponúkajú úžasné možnosti na zdravotnú dovolenku, no predovšetkým si zachovali tradíciu kúpeľnej liečby. Ich zlatom sú minerálne pramene, ktoré využívajú dvojakým spôsobom.S vedúcim lekárom MUDr. Michalom Važanom, ktorý je kúpeľným lekárom v Brusne 31 rokov, sme sa porozprávali o priaznivých účinkoch na tráviace ústrojenstvo.

Vaše pramene sa využívajú na pitný program a kúpele. Na čo pôsobí takáto pitná kúra?
Predovšetkým celkovo vylepšuje funkciu gastrointestinálneho traktu, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče z pečene, priaznivo pôsobí na funkčné poruchy žlčových ciest pri problémoch s nedostatočným vyprázdňovaním žlčníka. Minerálna voda obsahuje vápnik a priamo pôsobí aj proti zápalom a je vhodná aj pri chronických urologických ochoreniach. Vodu je potrebné piť pol hodinu pred jedlom za chôdze po malých dávkach 200 až 300 ml. Okrem spomínaných účinkov pôsobí aj na tvorbu žalúdočnej šťavy ak sa pije studená, zvyšuje jej tvorbu, a naopak, teplá tlmí tvorbu žalúdočnej šťavy.

V rámci liečebného programu poskytujete viac ako 50 procedúr. Aké ďalšie procedúry zaraďujete do liečebného programu pri chorobách tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou?
Je to aj fyzikálna terapia, napríklad diatermia na pečeň, elektroterapia na urologické problémy i liečebný telocvik. Po operácii žlčníka je možné cvičením predísť alebo odstrániť zrasty.

Hlavnou indikáciou sú však choroby srdcovocievneho ústrojenstva. Aký je pomer medzi počtom pacientov?
Takmer 75 % našich kúpeľných hostí, pacientov vyslaných zdravotnými poisťovňami, prichádza na liečbu srdcovocievnych ochorení, ktoré sú na prvom mieste v našom indikačnom zozname. Minerálna voda svojím celkovým zložením a vysokým obsahom CO2 je mimoriadne vhodná na kúpele pri chorobách obehového systému a celkovo priaznivo pôsobí na organizmus...