2/2008

Časopis Kúpele 2/2008.

Zaujalo nás - Prekvapenia pre kúpeľných hostí
Predstavujeme - Vyšné Ružbachy - kúpele s noblesou
Prevencia - Obvod pása Vám prezradí...
Téma - Klimatoterapia
Zistili sme za vás - Žime zdravšie s nižšou váhou (kúpele Piešťany, Bardejovské kúpele, kúpele Rajecké Teplice, kúpele Nimnica, kúpele Nový Smokovec, kúpele Brusno, kúpele Vyšné Ružbachy, kúpele Turčianske Teplice, kúpele Lúčky)
Slovo odborníka - Kúpele Smrdáky a psoriáza
Malý kúpeľný bedeker
Predplatiteľská hra - S časopisom Kúpele do našich kúpeľov
Rehabilitácia - Pilates v škole chrbtice
Novinky v liečbe opakovaných vaginálnych mykóz
Zdravie - Slnečné okuliare
Procedúra - Spanilá jazda pod hladinou
Rozhovor - Jožo Ráž
Šport a relax - Do kúpeľov chodí písať (Milan Vranka, autor horolezeckých kníh)
Intimity - Láska je mocná čarodejka...
Kozmetika - Boom prípravkov na formovanie tela
Zašlá sláva - Pútnickej Korytnici odzvonilo?
Kultúra - Táňa Keleová-Vasilková
Zaujímavosť - Pohoda pri jazere Achensee
Krížovka

Prednedávnom sa mi ozval mailom bývalý spolužiak z vysokej školy, ktorý žije v Čechách. Potešil ma jeho záujem o náš časopis a slovenské kúpele. Pracuje v topmanažmente úspešnej firmy a do našich kúpeľov chodí rád na predĺžené víkendy s partiou kamarátov a kolegov. Považujú tento spôsob relaxu za veľmi prospešný pre zdravie, dobrú kondíciu a vzájomné lepšie poznanie. Odo mňa chceli aktuálne tipy, kam by sa im oplatilo vycestovať. Vzápätí sa na mňa obrátila s prosbou priateľka, ktorá má chorého manžela a potrebovala radu, ktoré kúpele by mu pri jeho zdravotných ťažkostiach pomohli, a ako postupovať pri ich vybavovaní. Ukazuje sa, že informácií o kúpeľoch, ich liečebných účinkoch, možnostiach prevencie i relaxu je síce dosť na internete, v našom časopise i v iných médiách, ale keď sa máme rozhodnúť pre konkrétne kúpele, vybaviť si kúpeľnú liečbu cez poisťovňu, zrazu nastáva problém. Užitočnou pomôckou môže byť Kúpeľný bedeker v špeciálnej prílohe, ktorý sme do tohto čísla Kúpeľov pripravili spolu so Zväzom slovenských liečebných kúpeľov a žriediel.

Vaše otázky, starosti a podnety nás tiež inšpirovali k novej službe pre našich čitateľov s názvom Kúpele na mieru. Ak nám napíšete mailom alebo v liste, aké kúpele na liečbu či zotavenie pre seba, prípadne svojich blízkych hľadáte, a aké špeciálne požiadavky okrem liečebných predpokladov máte, napríklad bezbariérovosť, dostupnosť autobusom či vlakom, cenová nenáročnosť, prípadne možnosť pobytu s malým dieťaťom, radi vám po konzultácii s odborníkmi sprostredkujeme tip na konkrétne kúpeľné zariadenia, kde vám najlepšie pomôžu riešiť zdravotné ťažkosti a súčasne dokážu splniť aj špeciálne požiadavky. Napokon vám ponúkame možnosť nájsť si prostredníctvom časopisu Kúpele spriaznenú dušu, priateľa či partnerku, s ktorou by ste sa chceli spoločne vybrať do kúpeľov na liečenie alebo aj na krátkodobý dovolenkový či wellness pobyt. Zistili sme totiž, že práve kvôli obave z osamelosti sa niektorí z vás nevedia odhodlať vybrať sa do kúpeľov. Novú rubriku uverejníme už v ďalšom čísle, ktoré vyjde v júni. Kupón na bezplatné uverejnenie „zoznamky“ nájdete v časopise.

Verím, že časopis KÚPELE, ktorý v tomto roku vychádza ako dvojmesačník, bude pre vás nielen pohodovým čítaním, ale aj radcom, dôverníkom a pomocníkom pri plánovaní liečebného, relaxačného a regeneračného oddychu. Skúste ulahodiť telu a duša v ňom určite pookreje.

 

Boba Diešková, šéfredaktorka časopisu Kúpele

 

Liečebné kúpele síce poskytujú služby celoročne, ale naplno roztočia svoje aktivity a spoločenský život práve v čase, keď jar prechádza do plnosti leta. Kúpeľná sezóna prichádza s veselosťou, prekvapeniami, novinkami, s bohatou ponukou spoločenských, kultúrnych, relaxačných i športových aktivít pre všetkých hostí. Prinášame mozaiku toho, čím chcú jednotlivé kúpele prekvapiť svojich návštevníkov počas otvorenia tohtoročnej kúpeľnej sezóny.

Piešťany

V našich najväčších kúpeľoch v Piešťanoch sa bude v tomto roku letná kúpeľná sezóna slávnostne otvárať v dňoch 6. až 8. júna. Nadviaže na otvárací prvomájový koncert sezóny promenádnych koncertov. Otvorenie sezóny bude v znamení 895. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch. V predvečer slávnosti sa uskutoční vernisáž 6. ročníka výstavy MOSTY, na ktorej sa predstavia výtvarné diela umelcov z Grécka a Slovenska. Slávnostný sprievod s mažoretkami, najvyššími nechodúľovými bábkami, historickými vozidlami a množstvom rôznych atrakcií sa začne v prvú júnovú sobotu....

Smrdáky

V kúpeľoch Smrdáky chystajú otvorenie kúpeľnej sezóny na 25. mája. Spoločná akcia kúpeľov a obce sa ako obvykle začne v kostolíku sv. Martina. Po svätej omši sa slávnostný sprievod vyberie do areálu kúpeľného parku, kde budú posvätené liečivé pramene.

Bardejovské kúpele

Začiatok kúpeľnej sezóny Bardejovské Kúpele už tradične organizujú v mesiaci jún v areáli letného kúpaliska. V júli čakajú na kúpeľných hostí Kúpeľné dni víkend plný zábavy, ulička remesiel, bohatého kultúrneho programu a občerstvenia.

Lúčky

Po minuloročnom úspešnom otváraní letnej sezóny plánujú Liptovské liečebné kúpele, a. s., Lúčky privítať tohtoročné leto naozaj originálne. V poslednú júnovú nedeľu totiž slávnostne otvoria nový vonkajší minerálny bazén s celoročnou prevádzkou.

Trenčianske Teplice

Veľa dobrej zábavy čaká na obyvateľov a návštevníkov svetoznámych Kúpeľov Trenčianske Teplice už 1. mája. Otvorenie letnej sezóny bude sprevádzať bohatý program s vystúpeniami hudobníkov z Trenčianskych Teplíc, orientálnych tanečníc skupiny Džamal z Trenčína a s rôznymi sprievodnými akciami.

Turčianske Teplice

Návštevníci Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice pripravujú v máji pri príležitosti otvorenia letnej kúpeľnej sezóny Majáles.

Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy pripravujú tak, ako každý rok, otvorenie letnej kúpeľnej sezóny a kultúrneho leta 2008 v májových dňoch a bude venované prvým majiteľom a zakladateľom kúpeľnej tradície Vyšných Ružbách grófovi Zámoyskému a jeho manželke Izabele de Bourbou, netere španielskeho kráľa. Spas Grand Hotel Strand v týchto mesiacoch bude hostiť známych umelcov, maliarov, fotografov.

Dudince

Tohtoročné otvorenie kúpeľnej sezóny v Dudinciach sa bude konať 9. mája pod záštitou Liečebného ústavu Diamant a ostatných kúpeľných domov, mesta Dudince, a aj podnikateľských subjektov pôsobiacich v tomto regióne.

V kúpeľoch Vyšné Ružbachy sa šťastne spájajú dva prírodné liečivé faktory, vhodné na liečebné využitie. Výdatné teplé pramene minerálnych vôd a mimoriadne priaznivé klimatické podmienky. Spolu s liečebnými službami a erudovaným lekárskym, terapeutickým kúpeľným personálom ich to predurčuje na úspešnú pomoc chorým i na včasnú prevenciu pre zdravých aktívnych ľudí v každom veku.

Vyšné Ružbachy ležia na južných svahoch Vysokých Tatier, v údolí Zálažného potoka vo výške 623 m n. m. Rozprestierajú sa v podhorí Spišskej Magury a hraníc dvoch parkov: Tatranského národného parku a Pieninského národného parku, v klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Kúpele obklopujú ihličnaté lesy, ktoré prerastajú do kúpeľných parkov s rozlohou 17 ha a dodávajú im tak osobitý horský ráz. Vrchy Spišskej Magury, Levočského pohoria, Belanských Tatier a Ľubovnianskej vrchoviny dotvárajú horskú panorámu širšieho okolia kúpeľov. Vlastné kúpele susedia s obcou toho istého mena s 1 297 obyvateľmi. Od Popradu sú vzdialené 41 km, od Starej Ľubovne sotva 15 km.

Základom liečby i preventívnych účinkov sú prírodné liečivé mineralizované vody, kvalifkované ako prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, uhličitá, hydrogenuhličitanová, vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom horčíka a fuóru, slabo kyslá, vlažná, hypotonická, s celkovou mineralizáciou 1 580 mg/l, s obsahom plynu CO2 791 mg/l a teplotou do 23 st. C.

Najvýdatnejším prameňom a azda aj najvýdatnejším uhličitým žriedlom v Európe je prameň Izabela, ktorý dáva až 100 litrov vody za sekundu. Minerálnou vodou zásobuje vodoliečebné zariadenia, letné kúpalisko a ďalšie bazény, v ktorých sa voda nahrieva až na teplotu 34 - 38 °C. Okrem hlavného prameňa vyviera liečivá voda i v ďalších (spolu 14) minerálnych prameňov s vysokým, u nás jedinečným obsahom kália, kalcia, magnézia a lítia. Z nich najmä prameň Jozef sa používa na pitnú kúru. Je klasifkovaný ako prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, uhličitá, hydrogenuhličitanovo síranová, vápenato horečnatá, so zvýšeným obsahom horčíka a fuóru, slabo kyslá, studená, hypotonická, s celkovou mineralizáciou 2 621 mg/l, s obsahom plynu CO2 1 828 mg/l s teplotou vody 18,6 st. C. Používa sa najmä pri rekonvalescencii po onkologickej liečbe, chorobách obehového ústrojenstva, netuberkulóznych chorobách dýchacích ciest, psychických poruchách, chorobách z povolania a chorobách tráviaceho ústrojenstva.

K hlavným liečebným procedúram kúpelov v Sklených Tepliciach patria minerálne kúpele. Unikátne liečivé sú v tom, že pramene s vysokým obsahom kalcia a magnézia vynikajúco pôsobia na pohybové a nervové ústrojenstvo. Európskym unikátom je Jaskynný parný kúpeľ tzv. Parenica, v ktorej prehrejeme vaše kosti v 42 °C teplej liečivej vode. Po kúpeli odporúčame zábal na lôžku a masáž. Príjemne si oddýchnete a uvoľníte svoje telo.

Tento kúpeľ sa neodporúča srdciarom a hypertonikom, tí radšej obľubujú Ústredný kúpeľ. Ústredný kúpeľ je rozdelený na 2 bazény s termálnou minerálnou vodou 37 a 39 °C teplou. V zimných mesiacoch je možné vyjsť z Ústredného kúpeľa von a pokochať sa prírodou vo vonkajšom termálnom bazéne s teplotou 38 °C.

Liečivá voda v bazénoch kúpelov Sklené Teplice je vždy čistá, originálna, priamo z prameňa. Má vysoký obsah minerálov, najmä kalcia a magnézia, a je bez pridania chlóru či iných chemických prísad.